NARAVOSLOVNI DAN – KO-RAK k zdravju

Na PŠ Bilje smo v ponedeljek, 27. 5. 2024, izvedli naravoslovni dan v sodelovanju z društvom Ko-rak.

To  je že drugi športno poučni dan v sklopu projekta “Sledi ko-RAKU in se izogni raku”, kjer se učencem predstavi najpomembnejša in njihovi starosti primerna priporočila Evropskega kodeksa proti raku.

Na začetku je prisotne pozdravil in na kratko seznanil z vsebino projekta dr. Marko Vudrag, predsednik društva ko-RAK.si in direktor NIJZ Nova Gorica, sledila je še animirana predstavitev 12 priporočil Evropskega kodeksa

V nadaljevanju so dejavnosti vodili strokovnjaki različnih področij:

  • duševno zdravje –mag. psihologije iz CDZ Zdravstveni dom Nova Gorica z delavnicami;
  • prehrana – diplomirana medicinska sestra – NIJZ Nova Gorica, ki je letos celotno delavnico prikazala preko kviza, kot dodatek pa je učencem razložila še o pomembnosti zadostnega spanca za rast in razvoj;
  • gibanje – diplomirana kineziologinja – MOTUS –  s telesno vadbo na poligonu v telovadnici;
  • škodljivost pitja alkohola – profesor zdravstvene vzgoje – NIJZ Nova Gorica  – tokrat poleg predavanja o škodljivosti alkohola  dodatno še poligon z alko očali
  • varno sončenje – dipl. angl., študentka psihoterapije – društvo ko-RAK.si -učence je seznanila o škodljivih posledicah nepravilnega sončenja in o ukrepih za preprečevanje oz. zmanjšanje posledic tega, ogledali pa so si tudi poučno risanko
  • nevarne snovi – dipl. angl., študentka psihoterapije –  društvo ko-RAK.si  –  učence je seznanila z označbami za nevarne snovi na preparatih – ogledali pa so si tudi poučno risanko.

Učenci so tako preko zanimivih delavnic na njim primeren način spoznavali načine zdravega življenja in se posledično naučili preventivnega ravnanja za preprečevanje rakavih obolenj.

Kljub temu, da je bil naravoslovni dan namenjen tretješolcem in četrtošolcem, so se določenih delavnic udeležili tudi učenci ostalih razredov.

Vsi smo zelo uživali in izvedeli veliko zanimivih informacij.

Zapisala Petra Tavčar Kristan

Dostopnost