Literarna ekskurzija šestošolcev

V torek, 11. junija, smo se s šestošolci odpravili na literarno ekskurzijo v Zakojco. Tam smo si ogledali domačijo pisatelja Franceta Bevka. Prijazna vodička nam je razkazala hišo, v kateri je živel od tretjega leta dalje skupaj s številčno družino. Povedala nam je ogromno podrobnosti iz njegovega življenja kot npr. ta, da je njegov ded bil čevljar in volovski pastir, zaradi česar se je tej hiši reklo »Pri Volarju«. Razkazala nam je bivalne prostore, v katerih so bile zanimivosti iz tistih časov. Videli smo lahko čevljarski kotiček, uporabne predmete, značilne za tisti čas, kot je npr. pinja za izdelavo masla, zibelko, v kateri je spal novorojenček … Opisala je njihov tipičen dan, s katerim se današnji otroci ne morejo poistovetiti. Bili smo tudi na podstrešju hiše, kjer so danes postavljene vitrine z Bevkovimi knjigami, fotografijami in življenjskimi časovnicami. Nekoč so sicer tu spali otroci. Vodička je za otroke pripravila tudi pastirsko igrico, postavljeno v nekdanji hlev, ki se igra z belimi in rjavimi fižolčki. Igra je za dve osebi, eden vodi ovce, drugi pa volka. Otroci so tako kljub slabem vremenu uživali v ekskurziji.

Napisala: Vanesa Vodovnik

Dostopnost