Gimnazija Nova Gorica nas je tudi v letošnjem šolskem letu povabila na praznovanje Mednarodnega dneva miru na Cerju.
V petek, 19. septembra 2025 smo tako učenci in učitelji Podružnice Bilje ob Pomniku braniteljem slovenske zemlje na Cerju počastili mednarodni dan miru. Dogodek, katerega slogan je bil Diplomacija miru – umetnost skupne prihodnosti, je potekal v okviru mednarodnega Unesco projekta Meja – naša preteklost in naša skupna evropska prihodnost in projekta Šola ambasadorka Evropskega parlamenta.
V projektu so sodelovali učenci in dijaki mreže Unesco pridruženih šol iz Slovenije ter mladi ambasadorji Evropskega parlamenta novogoriške gimnazije.
Pod mentorstvom profesorjev Gimnazije Nova Gorica, Biotehniške šole Šempeter pri Gorici in OŠ Simona Gregorčiča iz Kobarida so spoznavali pomen temeljnih vrednot, kot so mir, solidarnost, strpnost, kulturna raznolikost in globalno državljanstvo.
Družili smo se na Cerju, ob spomeniku, ki izraža pripadnost in identiteto slovenskega naroda – simbolu, ki izraža željo po miru in spravi. S svojo monumentalno prisotnostjo in simboliko spodbuja k medsebojnemu razumevanju, strpnosti in mirnemu reševanju konfliktov.
Učenci naše šole so pod mentorstvom dijakov in učencev omenjenih šol sodelovali v gibalni, likovni ter ustvarjalni delavnici.
Prav posebna zahvala gre ob tem Občini Miren Kostanjevica ter gospodu županu Mauriciju Humarju za kritje stroškov avtobusnega prevoza na Cerje.
Hvala tudi organizatorju dogodka Gimnaziji Nova Gorica za zanimiv program in gostoljubje.
Matejka Bavčar, šolski koordinator Unesca



















