Projekt Osrčimo Slovenijo, več kot risba: ustvarjanje, ki povezuje

Na naši šoli smo se v tem šolskem letu dvakrat pridružili vseslovenskemu projektu Osrčimo Slovenijo, ki ga je zasnovala Karla Klander. Projekt spodbuja srčnost, povezovanje in zavestno ustvarjanje pozitivnega okolja – vrednote, ki jih želimo živeti tudi v našem šolskem prostoru.

Prvič smo ustvarjali pod geslom »Osrčimo Slovenijo, osrčimo našo šolo«, drugič pa tik pred valentinovim, ko smo fraktalne risbe prepletli z makramejem, na zadnjo stran napisali misli o prijateljstvu in z njimi okrasili šolo. Fraktalne risbe s svojimi ponavljajočimi se vzorci, ki jih najdemo tudi v naravi, delujejo pomirjujoče in spodbujajo zbranost. Ko jih rišemo s posebno namero – s hvaležnostjo, prijaznostjo in občutkom povezanosti – ustvarjanje postane več kot likovna dejavnost.

Pri tem smo se dotaknili tudi pomena srčne koherence – stanja, ko se um umiri, dihanje poglobi in se počutimo notranje usklajeni. Takrat lažje sodelujemo, smo bolj odprti drug do drugega in ustvarjamo v prijetnem vzdušju. Ideja, da lahko skupina ljudi z usmerjeno pozitivno namero vpliva na širše okolje, je znana tudi kot Maharishijev učinek. Ne glede na razlage smo lahko sami izkusili, da skupno ustvarjanje v miru in spoštovanju prinese več topline in povezanosti med nami.

Naši hodniki so tako zaživeli v barvah, prepletenih vzorcih in simboliki niti, ki nas povezujejo. Verjamemo, da šola ni le prostor znanja, temveč tudi prostor odnosov. S takšnimi projekti soustvarjamo okolje, v katerem se dobro počutimo in rastemo skupaj.

Zapisala: Monika Mozetič Rolih

Dostopnost