OBISK KMETIJE

V tretjem razredu učenci spoznavajo življenje in delo na kmetiji v različnih letnih časih. Učenec Rok Komel nas je v ta namen povabil, da obiščemo kmetijo njegove babice Juljane v Orehovljah.

Na poti iz Bilj v Orehovlje smo opazovali različna kmetijska zemljišča: polja, vrtove, sadovnjake, vinograde in travnike ter poljščine, ki uspevajo na obdelovalnih površinah. Srečo smo imeli, da smo naleteli ravno na kmeta Nikolaja, ki je v sušilniku sušil koruzo in kmeta Luko, ki jo je s kombajnom žel.

Na kmetiji pa smo si ogledali različna gospodarska poslopja in domače živali. V kurniku smo s koruzo nahranili kokoši, race in petelina. V svinjaku smo si ogledali kar petnajst prašičev. V zajčniku so svoj dom našle tri prepelice. Ogledali smo si orodje in stroje, ki je potrebno za delo na kmetiji. Pozna jesen je tudi čas kolin, zato nam je Rok povedal, kaj nastanejo klobase, ocvirki, mast, mleto meso ter drugi suho mesnati izdelki.

Na koncu smo se posladkali še s čokoladicami in se v šolo smo se vrnili polni vtisov.

Gospe Julijani se še enkrat iskreno zahvaljujemo za prijazen sprejem.

Zapisala: Tjaša Močnik

Dostopnost