TD SALNONIT ANHOVO

V četrtek, 12. 10. 2023, smo imeli z učenci 6. razreda tehniški dan v Anhovem, kjer smo se podrobneje seznanili z delovanjem podjetja Salonit Anhovo, ki sodi med najsodobnejše evropske cementarne, prav tako pa tudi v Sloveniji velja za vodilnega proizvajalca gradbenega materiala. Podjetje se lahko pohvali z odlično vizijo, ki je usmerjena v trajnostni razvoj, med drugim z željo doseči ogljično nevtralno proizvodnjo cementa z minimalnimi vplivi na okolje. Po krajšem predavanju so si učenci ogledali različne fizikalno-kemijske laboratorije podjetja s sodobno robotizirano laboratorijsko opremo, ki omogoča učinkovitost proizvodnega procesa, poleg tega pa laboratorije, kjer določeno delo še zmeraj poteka ročno.  Učenci so bili še posebej navdušeni nad pripravo kalcitnih tablet ter analizami, drobljenjem klinkerja, prikazom različnih poskusov in preverjanjem trdote posameznih vrst cementa.

Sledila je pot mimo kamnolomov Rodež ter Perunk proti kamnolomu Lastivnica, ki je še edini opuščen kamnolom, namenjen učni poti za učence. Po poti so bili vsekakor najbolj zanimivi demperji, kopači, bagerji, skale in vidne plasti kamnin. V kamnolomu Lastivnica sta nam vodiča ob različnih informativnih panojih izčrpno predstavila zgodovino in delovanje kamnoloma, značilno mineralogijo v kamnolomu, proizvodnjo klinkerja kot osnovno sestavino cementa … Vmes smo nekoliko posedeli tudi na monolitni betonski klopi. Peš pot nas je mimo flišnih profilov kamnoloma kasneje popeljala še do slapa Mednik, kjer smo si ogledali rastlinje in živali, ki živijo v tem okolju. Tukaj smo imeli možnost videti tudi lehnjak, krhko luknjičavo sedimentno kamnino, enostavno za oblikovanje.

Kljub temu da so bile določene vsebine za naše šestošolce dokaj zahtevne, smo skupaj preživeli čudovit, poučen dan!

Nada Puhalić,

učiteljica naravoslovja

Dostopnost